Lepenie tapety už nie je náročným procesom, kvôli ktorému je potrebné volať tapetára. S pomocou nášho návodu "Ako tapetovať" zvládnete aplikáciu tapety alebo fototapety sami a s perfektným výsledkom.

 1. Kontrola tapety pred lepením
 2. Príprava podkladu pre lepenie tapiet
 3. Čo budete na lepenie tapiet potrebovať
 4. Dôležité informácie pri lepení tapiet
 5. Tapetovanie krok za krokom
 6. Lepenie bordúry

ako tapetovať - ​​návod ako nalepiť tapetu krok za krokom

Kontrola tapety pred lepením

Rozložte vliesovú tapetu na čistú a suchú tapetu a starostlivo skontrolujte jej bezchybnosť. Tapety s rovnakým číselným kódom musí mať rovnaké číslo výrobnej šarže pre zaručenie identického farebného odtieňa (napr. Tapeta č. 6238-12, výrobnej šarže 9A). Ak sa výrobné šarže líšia, nerozbaľujte, prosím, balenie, tapetu vám vymeníme za kusy sa zhodnú šarží. U přetíratelných tapiet nie je GO-PRO nie je šarže dôležitá.

Dôležitá je tiež kontrola identického farebného odtieňa, prípadných škvŕn a akýchkoľvek farebných odlišností. Ak čokoľvek nesúhlasí, tapetu nestrihajte a nelepte. Reklamovať možno iba celé rolky.

Ak zásielky aj farebné odtiene súhlasí, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku.

Príprava podkladu pre lepenie tapiet

Povrch steny musí byť pevný, farebne zjednotený, suchý, čistý, rovný, hladký a zbavený nečistôt a mastnoty. Prípadné nerovnosti vyrovnajte tmelom. Staré tapety, nepevné maľby a nátery na olejovej báze musí byť zo steny dôkladne odstránené. Používajte len vhodné prípravky, aby na stene nevznikli fľaky, ktoré by mohli presvitať skrz tapetu.

Kontrola vlhkosť a savosť podkladu / steny pred lepením tapety

Vlhké podklady nie sú vhodné pre lepenie tapiet, preto treba overiť vlhkosť steny. Test sa robí nasledovne: Na stenu pripevnite igelitovú fóliu s rozmermi 10 × 10 cm pomocou lepiacej pásky okolo dokola. Po 24 hodinách ju skontrolujte. V prípade, že nie je fólia zarosené, podklad je vhodný.

V prípade, že je stena neabsorpčné, je potrebné ju pred lepením prebrúsiť.

Čerstvú omietku, sadrokartón a všetky nasiakavé podklady najprv ošetrite penetráciou, ktorá povrch dokonale zjednotí a pripraví. Ak penetráciu neurobíte, môže dôjsť k predčasnému vyschnutiu lepidla a vliesová fototapety nebude na zvolenom podklade držať. Penetráciu môžete vykonať náterom značky Pufas, prípadne lepidlom na tapety podľa návodu výrobcu. Ak budete tapetu pretierať, podklad môže byť farebne odlišný.

Čo budete na lepenie tapiet potrebovať

Správne zvolené náradie značne uľahčí prácu pri lepení tapety na stenu.

 • tapetové lepidlo (špeciálne lepidlo na vliesové tapety Euro 3000 vlies značky Pufas)
 • vedierko pre prípravu lepidla
 • olovnica (či ťažšie predmet na provázku)
 • stierka
 • valček pre nanesenie lepidla
 • prítlačný valček alebo tapetovacia kefa
 • rezací nôž s ostrou čepeľou
 • meter
 • vlhká hubka
 • ceruzka

Aplikácia tapety na stenu a rezanie tapety

Dĺžka pásu sa bude rovnať výške miestnosti s presahom 5 cm navyše hore aj dole na zarovnanie. V prípade, že sa jedná o tapetu so vzorom, prikladá sa úlohy tak, aby vždy nadväzoval začiatok vzoru. Vrch tapety si radšej označte ceruzkou, aby nedošlo pri lepení tapiet k prevráteniu pásu tapety..

ako tapetovať - ​​potreby pre tapetovanie

Dôležité informácie pri lepení tapiet

 • Vždy lepte tapety za denného svetla, pri zatvorenom okne a dverách a nevypínajte kúrenie. Pokiaľ lepidlo čoskoro vyschne, vytvorí sa na tapete hrče. Ideálna teplota v miestnosti pre lepenie tapiet je 20 ° C. Neurýchľujte schnutie lepidla intenzívnejším kúrením.
 • Pri aplikácii vliesových tapiet sa lepidlo nanáša len na stenu.
 • Stropy radšej lepte vo dvojici.
 • Pri lepení tapiet cez zásuvky a vypínače vypnite el. prúd a odskrutkujte kryt, nalepte tapetu a potom vyrežte.
 • Pri lepení tapiet okenných výklenkov nechajte tapetu prečnievať a potom ju presne odrežte.
 • U radiátorov stačí tapetu 10-15 cm založiť.

Tapetovanie krok za krokom

 1. První pás tapety lepíme od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Tapety lepte na styk, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe.
 2. Prvý pás tapety lepíme od okna smerom k dverám. Vopred si pomocou olovnice vyznačte zvislú líniu. Tapety lepte na styk, len v rohoch a na problémových miestach môžete prelepiť cez seba. Aplikujte pripravené lepidlo na povrch steny (lepidlo môžete aplikovať na stenu s ľahkým presahom než je samotná šírka nalepovaného pruhu tapety). Stierkou rozotrite lepidlo do tenkej jednotnej vrstvy. Dávajte pozor, aby vrstva lepidla nebola príliš tučná.
 3. Vezmite prvý pruh tapety. Skontrolujte, kde je horná časť. Postupne nalepte tapetu na stenu zhora nadol. Pri napájaní kontrolujte nadväznosť vzorov tapety a v prípade potreby tapetu posuňte jemným pohybom po stene.
 4. Aby ste zabránili vzduchovými bublinám, vyhlaďte pri lepení tapetu smerom od stredu ku krajom tapetovacím kefou, ľahkým poklepávaním sa švy spojí. Niektoré bubliny nebude možné odstrániť, tie by mali zmiznúť do troch dní.
 5. Okraje tapiet, ktoré presahujú v dolnej časti, odrežte nožom pomocou pravítka. Zvyšky lepidla odstráňte pokiaľ možno ihneď pomocou vlhkej hubky. Po dokončení aplikácie odporúčame prejsť cez tapetu suchým maliarskym valčekom pre dokonalé priľnutie tapety.

Lepenie bordúry

Pokiaľ chcete individuálne a zvlášť upraviť stenu bordúrou, na zaschnutú tapetu si pomocou ceruzky a pravítka označte miesto, kde ju chcete nalepiť. Pomocou ostrého rezacieho noža a pravítka tapetu vyrežte a potom ju odstráňte. Bordúru vlepte do vyrezaného miesta. V prípade nutnosti je možné nalepiť bordúru priamo na tapetu lepidlom Pufas, u tapiet typu GO-PRO to ale neodporúčame.

Prajeme veľa zdaru pri aplikácii tapety. Nech Vás teší Vaša nová tapeta každý deň!

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Doprava zdarma pri nákupe nad 80 EUR. Tovar Vám doručíme cez dopravcu: Slovenská pošta, UPS, DPD či Zásielkovňa.

Záruka vrátenia peňazí

Záruka vrátenia peňazí

Ak vám objednaný tovar nebude vyhovovať, môžete ho vrátiť do 30tich dní od doručenia bez udania dôvodu.

Široký výber tovaru

Široký výber tovaru

V našej ponuke je viac ako 10 000 produktov. Sme výrobcovia bytových dekorácií a zároveň hrdí partneri slávnych svetových značiek.